Hamam

Hamam, zwany inaczej łaźnią turecką, wywodzi się z tradycji krajów Bliskiego Wschodu, gdzie pełni rolę łaźni publicznej. Wzorowany jest na łaźni rzymskiej. Hammam jest bardzo popularny nie tylko w Turcji ale także w krajach północnej Afryki, od Egiptu po Maroko.

W hamamie panuje wysoka temperatura (32-60°C) i unosi się para wodna. Głównym celem pobytu w łaźni jest oczyszczenie ciała, jednak kąpiel odbywa się w specjalny, rytualny sposób i ma także charakter towarzyski. W tradycyjnym hamamie kobiety i mężczyźni zażywają kąpieli oddzielnie.

Zmysłowe aromaty, subtelne światło i przyjemne ciepło koją poszarpane nerwy, odprężają oraz wyciszają. Podczas tej formy zabiegu oczyszczamy duszę i ciało. Jesteśmy pełniejsi o akceptację siebie i afirmację świata. Dzisiaj hamam zdobywa coraz większą popularność także w krajach europejskich.

Jak korzystać z Hamam:

  • Rytuał kąpielowy hamam może trwać nawet do dwóch godzin.
  • Zabieg rozpoczyna się pobytem w łaźni, gdzie skóra nagrzewa się pod wpływem działania pary wodnej oraz olejków eterycznych.
  • Kolejnym etapem jest zimny prysznic. Zmiana temperatury służy zahartowaniu organizmu i pobudza układ odpornościowy.
  • Następnie przechodzimy do właściwego pomieszczenia hammamu, pośrodku którego stoi najważniejszy elementem - podgrzewany, kamienny lub ceramiczny stół. Uczestnik hammam kładzie się na stole, gdzie ciało rozgrzewa się do właściwej temperatury.
  • Kiedy skóra jest już odpowiednio wilgotna, przychodzi czas na masaż za pomocą specjalnych parcianych rękawic, które ściągają martwy naskórek z całego ciała.
  • Rytuał kończy się masażem w pianie mydlanej.

Budujemy Hamam

Hamam, ze względu na wielkość pomieszczenia, jakie należy wygospodarować, spotykany jest w dużych ośrodkach SPA. Aby możliwe było wykonanie wszystkich rytuałów tego zabiegu, projekt musi obejmować podgrzewane ławy, miejsce kąpielowe, małą łaźnią i przede wszystkim podgrzewany, centralnie umiejscowiony stół, na którym odbywać się będzie najważniejsza część rytuału – masaż.

Jest zatem budowa Hamam sporą inwestycją, z pewnością jednak sprawi, że ośrodek stanie się jedyny w swoim rodzaju. Sporo bywalców SPA poszukuje bowiem obiektów oferujących bardziej zaawansowane zabiegi, a Hammam – rzadko jeszcze spotykany - zdecydowanie ich przyciągnie.