Kabina zimowa


W ojczyźnie sauny, czyli Finlandii, ciało schładzane jest często w śniegu lub nawet podczas kąpieli w przeręblu. Tam różnica temperatur może sięgać 100-120 stopni, jednak my budując SPA poprzestawać musimy na łagodniejszych rozwiązaniach.

Kabina lodowa, lub też zimowa, to pomieszczenie, w którym panuje niska temperatura - od 5 do 15 oC i wilgotność na poziomie 45-55%.
Często korzysta się z niej po innych zabiegach w SPA, zwłaszcza w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze, jak sauna sucha staroszwedzka czy fińska.

Projektując kabinę zimową nie przewidujemy tam siedzisk. Zalecane jest bowiem aby osoby z niej korzystające były w ciągłym ruchu.
Podczas zabiegu można nacierać się lodem znajdującym się w kostkarkach. Zabieg ten korzystnie wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Następuje przyspieszenie krążenia krwi, co owocuje lepszym dotlenieniem komórek. Niska temperatura dobroczynnie wpływa na skórę - ujędrnia ją i poprawia jej napięcie.

Jak korzystać z kabiny zimowej

  • Pomieszczenie kabiny zimowej ma na celu ochłodzenie ciała (np. po innych zabiegach w pomieszczeniach o wysokich temperaturach).
  • Ze względu na niską temperaturę osoba odwiedzająca powinna w takim pomieszczeniu ciągle poruszać się.
  • Do kabiny należy wejść bez ubrania.
  • W kabinie zimowej znajduje się kostkarka do lodu – gość może nacierać się lodem, w celu dodatkowego chłodzenia ciała.
  • Po skorzystaniu z kabiny zimowej trzeba ogrzać ciało pod natryskiem.