Łaźnia błotna

Łaźnia błotna to odmiana łaźni parowej, w której oprócz pary korzystać można z dobroczynnych właściwości dermatologicznych błot mineralnych. Temperatura w takiej łaźni waha się między 35-50 ºC, zaś wilgotność powietrza jest zmienna i może sięgać 100%.

W zbiornikach na błoto znajdują się różne jego rodzaje – każdy do innej części ciała. Plecy, nogi i pośladki pokrywa się błotami granulowanymi, mającymi właściwości peelingu. Dla skóry twarzy i szyi bardziej odpowiednie są błota drobnoziarniste. Dzięki stałemu dopływowi pary, błoto nie zastyga i pozostaje elastyczne.

Pierwszy etap kąpieli obejmuje nacieranie ciała błotem i pozostawienie go na około 20 minut. Pozwala to oczyścić pory z substancji toksycznych, umożliwiając regenerację skóry.
W drugim etapie - zraszania, ciało jest opłukiwane i oczyszczane delikatnym, ciepłym prysznicem. Skóra jest wtedy optymalnie przygotowana do dalszych zabiegów i posiada szczególną zdolność wchłaniania substancji pielęgnujących. Taka kąpiel, zwana też rasul, jest zatem idealnym wstępem do kolejnych zabiegów pielęgnujących skórę.

Stąd właśnie firma Lahma wykonuje projekty tych łaźni nie tylko w obiektach SPA ale też dla gabinetów kosmetycznych. Budowa kabiny błotnej daje de facto możliwość zaoferowania klientom łaźni parowej i łaźni błotnej, czyli z jednej strony odprężenia i relaksu, z drugiej zaś profesjonalnej i głębokiej regeneracji skóry.

Jak korzystać z łaźni błotnej:

  • Przed rozpoczęciem kąpieli dokładnie umyć ciało pod prysznicem.
  • Następnie korzystający z łaźni błotnej nakłada na ciało (bez ubrania) różne rodzaje leczniczego błota – inne na twarz, dekolt, czy nogi.
  • Dzięki panującym w łaźni warunkom (gradacja temperatury oraz wilgotności dzięki parze wodnej) lecznicze błoto oddziałuje na różne partie ciała. Zwykle przy poszczególnych fotelach znajdują się również miseczki z błotem oraz wodą. W ten sposób przez cały czas zabiegu można uzupełniać ilość błota na ciele. Czas kąpieli wynosi ok. 20 minut.
  • Co jakiś czas można ochłodzić ciało pod natryskiem (woda nie powinna być lodowata), uzupełnić płyny.
  • Kąpiele można powtarzać kilkakrotnie.
  • Po ostatniej kąpieli w łaźni ciało powinno się dokładnie umyć z warstwy leczniczego błota (zwykle z łaźnią błotną sąsiadują natryski), a następnie pozwolić mu swobodnie odparować.